DJI, najbardziej znany producent dronów, dołącza do grupy micro 4/3 – drony z wymienną optyką?

Pojawiła się krótka, aczkolwiek bardzo interesująca informacja, że DJI, jeden z najbardziej znanych producentów dronów, wraz z dwiema innymi firmami, dołączył do grupy firm wspierających standard micro 4/3. Oficjalnie nic więcej nie wiadomo, ale można się domyślać jaki kierunek chce obrać DJI w produkcji swoich dronów fabrycznie wyposażonych w aparaty fotograficzne, wraz z bezprzewodową transmisją obrazu.

DJI ma w swojej ofercie, zarówno konsumenckie, gotowe do lotu drony, jak i profesjonalne rozwiązania. Najciekawsze modele posiadają wbudowaną kamerę, wraz z bezprzewodowym podglądem na żywo widzianego przez nią obrazu o zasięgu przeszło kilometra. Jeden z takich modeli to Phantom 2 Vision+. Nowszy i znacznie droższy Inspire 1 posiada wysokiej klasy gimbal stabilizujący kamerę i pozwalający obracać kamerę dookoła, bez filmowania elementów samego drona. Dodatkowo możliwe jest podłączenie drugiej aparatury i całkowite rozdzielenie sterowanie dronem, od sterowania kamerą. To już dość zaawansowana technologia, ale wciąż drony są na początku swojej drogi do popularyzacji, a technologia wciąż szybko się rozwija.

0_0 (1)

Co zatem wnosi przyłączenie się do standardu micro 4/3? Możliwość zastosowania matryc naprawdę wysokiej jakości, a nawet skorzystanie z wymiennej optyki tego systemu. Nie bez znaczenia jest fakt, że aparaty Panasonic, oparte na matrycach micro 4/3, są liderami pod względem jakości wideo 4K w aparacie fotograficznym. Mowa o modelu GH4. Istotne jest również, że system micro 4/3 jest od początku systemem bezlusterkowym, a trochę mniejsza matryca sprzyja mniejszej i lżejszej optyce, co jest szczególnie istotne w przypadku maszyn latających.

Po co to wszystko? Aby zdystansować się od konkurencji oczywiście. Wiele wskazuje na to, że GoPro może chcieć wejść na rynek dronów, który jest obecnie tym, czym był rynek kamer sportowych parę lat temu – gwałtownie się rozwija. Poza tym taki ruch dobrze pasowałby do GoPro. Wiele osób zajmujących się nagrywaniem z dornów uważa, że GoPro podczepione do drona DJI daje efekty lepsze, niż wbudowane systemy oferowane w zestawie z quadcopterami. Zastosowanie systemu micro 4/3 niemal na pewno gwarantuje przewagę nad GoPro, cokolwiek by firma nie pokazała. Jednak na efekty w postaci pierwszych dronów z systemem micro 4/3 przyjdzie nam na pewno jeszcze trochę poczekać. Od koncepcji i przygotowań, do gotowego produktu daleka droga.

0_0

Źródło: Dpreview.