Chrobooki otwierają się na inne systemy operacyjne i modyfikacje

Chromebooki to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które korzystają wyłącznie z przeglądarki. Są proste w obsłudze i praktycznie nie da się w nich nic popsuć ani poprzestawiać. Jak wiadomo są również ograniczone w swoich możliwościach i nie bardzo zezwalają użytkownikom na eksperymenty. To się ma jednak zmienić. Staje się możliwe uruchomienie dowolnego systemu operacyjnego wprost z pendrive.

Oczywiście kombinowanie z innymi systemami było zawsze możliwe, ale wymagało sporej wiedzy i w żaden sposób nie było wspierane przez Google. Była to więc droga głównie dla bardzo zaawansowanych użytkowników. Okazuje się, że sytuacja ulega zmianie wraz z wprowadzeniem Debugging Features w deweloperskiej wersji Chrome OS. Oznacza to, że nowe funkcje trafią za jakiś czas do wydania stabilnego i będą dostępne dla wszystkich.

dev-ui

Debugging Features będzie można aktywować w systemie, jako jedną z funkcji, po pierwszym uruchomieniu komputera. Najciekawszą opcją, która zostanie odblokowana, będzie możliwość bootowania komputera z dowolnego nośnika USB, w celu uruchomienia wersji Live lub instalacji innego systemu. Oznacza to, że zbootowanie dowolnej dystrybucji Linuksa, która będzie wspierała sprzęt nie będzie stanowiło problemów. Jest wiele Chromebooków na standardowych podzespołach PC, gdzie problemów z kompatybilnością nie powinno być żadnych. W gorszej sytuacji mogą być użytkownicy Chromebooków na procesorach ARM – tutaj Windows jest wykluczony, jak i większość dystrybucji Linuksa.

Inne opcje, to możliwość wyłączenia weryfikacji rootfs, co pozwoli modyfikować pliki systemowe, umożliwienie dostępu za pomocą SSH do komputera.

chromebook3

Uruchomienie funkcji debugowania oczywiście obniża bezpieczeństwo, dlatego funkcja jest dostępna tylko podczas pierwszego uruchomienia komputera, zanim nastąpiło pierwsze zalogowanie się użytkownika. W celu uruchomienia Debugging Features, należy przełączyć się na kanał Dev, a następnie przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego, za pomocą opcji Powerwash i podczas pierwszego uruchomienia dokonać odpowiedniego wyboru. Jest to opcja wciąż zalecana dla osób, które wiedzą co robią i będą w stanie poradzić sobie, gdy coś pójdzie nie tak.

François Beaufort poinformował o nowych funkcjach Chromebooków na swoim profilu Google+. Tam też znajdziecie dodatkowe informacje i linki.