Panasonic ES-LT6N – golenie przestało być kłopotliwe

Każdy facet, który nie zapuszcza pełnego zarostu, zacznie się prędzej czy później golić. Dla jednych to żaden problem i w zasadzie nie ma o czym rozmawiać. Dla drugich to spory problem, bowiem golenie wiąże się z dużą ilością skaleczeń i podrażnień. Ja należę do tej drugiej grupy osób i w efekcie do niedawna goliłem się raz w tygodniu, bardziej z przymusu, niż z wyboru. Teraz golę się codziennie, co wcześniej było nie do pomyślenia. Wszystko za sprawą golarki elektrycznej Panasonic ES-LT6N, która zmieniła kłopotliwą czynność, na bezproblemową rutynę, a więc znacząco poprawiła mój komfort.

DSC00587

Problem do rozwiązania

Nie piszę o zdrowiu i urodzie, ale często piszę o sprawach które mnie dotyczą w istotny sposób. Na ogół dotyczy to technologii, z którą spędzam wiele czasu, ale tym razem będzie z innej beczki, choć i tutaj z pomocą przyszła technologia, tylko innego rodzaju. Może jeszcze komuś uda się pomóc, nakierowując go na właściwy trop. Chodzi oczywiście o problemy z goleniem.

Nie wiem czy to kwestia struktury zarostu, czy może skóry, ale golenie jest w moim przypadku problematyczne. Zawsze gdy ogolę się, a zarost nie odrósł jeszcze odpowiednio, mam pokaleczoną skórę, która po pierwsze szczypie i jest dodatkowo podrażniania przez szalik w zimie, albo pot w lecie. Po drugie taka pokaleczona skóra nie wygląda wcale lepiej, niż trzydniowy zarost. W efekcie przywykłem do planowania golenia. Jeśli goliłem się dziś, to następny raz ogolę się za mniej więcej 4 – 5 dni, gdy zarost będzie odpowiedni – nie za mały, co prowadzi do skaleczeń, nie za duży, co utrudnia i wydłuża golenie.

DSC00588

Nie pomagają mi moje długie włosy, które zawsze ubrudzą się pianką do golenia. W efekcie goliłem się zawsze przed prysznicem i myciem głowy. Gdy jednak dochodzą spotkania, na których wypada być zadbanym, sprawa się jeszcze komplikuje, bo poprzednie golenie nie może wypaść dzień lub dwa przed wydarzeniem – za mało czasu na to zarost odrósł. Ogolenie się dzień po dniu, lub z jednodniową przerwą jest w moim wypadku nie możliwe. W każdym razie nie możliwe zwykłą maszynką i w taki sposób, aby efekt golenia wyglądał lepiej, niż przed goleniem.

Patrząc po niektórych swoich znajomych widzę, że nie jestem sam. Znam przynajmniej kilka osób, które przychodząc na wspólną imprezę nieraz mają mocno pokaleczoną skórę na twarzy i szyi. Oczywiście problem można minimalizować stosując lepsze kremy, używając prawie za każdym razem nowej maszynki, czy nowego ostrza, ale to wszystko jest nadal kłopotliwe i do tego kosztowne. Aż przyszła pora na spróbowanie czegoś innego.

DSC00592

 

Pojawiło się rozwiązanie

Nigdy wcześniej nie próbowałem maszynki elektrycznej z kilku powodów:

  • Słyszałem, że nie golą tak dokładnie jak zwykłe maszynki
  • Nie chciałem wydać kilkuset złotych, nie mając pewności, że nowe rozwiązanie się sprawdzi
  • Nie miałem jak wypróbować elektrycznej maszynki do golenia – to sprzęt stricte prywatny i powinien być używany przez jedną osobę, jak szczoteczka do zębów

DSC00593

I pewnie bym elektrycznej maszynki do golenia nie wypróbował, gdyby nie Panasonic, który zgłosił się do mnie z propozycją przetestowania takiej właśnie maszynki, w ramach wprowadzania na rynek nowego modelu Panasonic ES-LT6N. Dopytałem się jakie są warunki testów i okazało się, że nie mam takowych – poużywam i opiszę co uznam za stosowne. Nikt nie narzuca mi formy, ani tym bardziej treści. Zdecydowałem, że warto spróbować. I faktycznie, zdecydowanie warto było spróbować, bowiem częsta czynność, która była dla mnie dużym problemem, przestałą nim być. Tak po prostu.

Najważniejsze – golenie przestało być uciążliwe

Kiedy czynność, którą wykonujesz przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu, od kilkunastu lat i zawsze była nieprzyjemna oraz unikana, nagle okazuje się szybka, łatwa i przyjemna, to mamy do czynienia z dość istotną zmianą, delikatnie mówiąc.

Na początku, gdy przeczytałem w instrukcji golarki Panasonic ES-LT6N, że przez pierwsze 2 – 3 tygodnie zalecają golić się na mokro i z pianką, aby skóra zdążyła się przyzwyczaić do nowego sposobu golenia, miałem obawy, że skończy się tak jak zwykle, czyli podrażnieniami. Niepotrzebnie. Ogoliłem się po raz pierwszy, od razu na sucho i zero podrażnień. Nawet popsikanie szyi wodą kolońską nie spowodowało dokuczliwego pieczenia. Nie mówiąc o tym, że skóra bez zacięć wygląda po prostu lepiej.

DSC00597

Tak po prostu, jak gdyby nigdy nic, od golenia się raz w tygodniu i to z oporami, przeszedłem do golenia się codziennie.

Gole się na sucho, a więc nie muszę mieć przy sobie pianki. Nie muszę się też golić przed myciem głowy, ani w ogóle planować tej czynności. Mogę to zrobić tuż przed wyjściem na spotkanie. Nawet nie muszę zajmować łazienki. Nie mówiąc nawet o takim drobiazgu, że golarka, w przeciwieństwie do maszynki, się nie zapycha podczas golenia. Po wielu latach podrażnień to naprawdę zupełnie inna jakość i prawdziwa rewelacja. Gdybym widział o tym wcześniej, nie wahałbym się ani chwili przed zakupem golarki elektrycznej.

I to jest najważniejszy wniosek, do którego wrócę w podsumowaniu. Przejdźmy teraz do szczegółów, które pozwolą lepiej zapoznać się z golarką Panasonic ES-LT6N.

DSC00582

Bezprzewodowa, wodoodporna, z trzema ostrzami

Golarka Panasonic ES-LT6N jest bezprzewodowa. Ładuje się na stacji dokującej dostarczonej w zestawie, ale ładowarkę można podłączyć też bezpośrednio do golarki. Ładowanie od zera do pełna zajmuje około godziny. Pełne naładowanie, według producenta, pozwala na miesiąc golenia. Ja obecnie jestem w drugim tygodniu golenia bez ładowania i wskaźnik naładowania pokazuje 60%. W praktyce oznacza to, że golarkę można zabrać na urlop, czy wyjazd służbowy bez ładowarki – mniej bagażu i rzeczy na liście do zabrania.

Golarka jest wodoodporna. Można ją myć pod kranem, czy golić się pod prysznicem, choć mi największą frajdę sprawia, że mogę się golić bez pianki, w każdej chwili, bez przygotowania. Za to w ramach czyszczenia zdarza mi się płukać golarkę pod bieżącą wodą.

DSC00613

Golarka ma również trzy ostrza i ruchomą głowicę w trzech osiach. Można ten swobodny ruch zablokować, jeśli ktoś tak woli. Nie mam porównania z innymi golarkami elektrycznymi, więc nie umiem powiedzieć jak duży ma to wpływ na komfort i czas golenia, w porównaniu do golarki, które mają mniej ostrz i bardziej nieruchomą głowicę. Wiem natomiast, że golenie Panasonic ES-LT6N jest szybkie, wygodne i bezproblemowe. Nie trzeba się specjalnie starać. Ważne aby golić się pod włos, a resztę załatwi za nas golarka.

W zestawie znajdziemy również olej do smarowania po gruntownym czyszczeniu i pokrowiec podróżny, jak i wspomnianą stację dokującą z ładowarką.

Sama golarka ma wygodny uchwyt, oraz wskaźnik naładowania akumulatora litowo-jonowego, dzięki czemu nie zaskoczy nas rozładowana bateria. Dodatkową funkcją jest trymetr, który podczas golenia czy przechowywania jest schowany, ale można go wysunąć (najlepiej widać to na filmie na końcu artykułu). Trymetr pozwala pielęgnować zarost, albo ułatwia golenie po dłuższym czasie, gdy ten zdąży mocno drosnąć. Jest też tryb czyszczenia, który znamienniejsza drgania ostrz, zmniejszając rozchlapywanie wody, ale moim zdaniem to raczej zwykły bajer.

DSC00607

Jak to jest z tą dokładnością golenia?

Przy dokładniej inspekcji skóry okaże się, że faktycznie, zwykła maszynka goli trochę dokładniej od elektrycznej. Po goleniu zwykłą maszynką, skóra jest całkowicie gładka. Po goleniu się golarką elektryczną, wizualnie efekt jest podobny, ale pod palcami, w niektórych miejscami czuć trochę szorstkość zarostu. Jeśli więc jesteś osobą, która bez problemu może się codziennie golić zwykłą maszynką do golenia i nie potrzebujesz komfortu szybkiego golenia bez pianki, to prawdopodobnie golarka elektryczna nie jest Ci w ogóle potrzebna.

Ja w praktyce tą idealną gładkość zwykłą maszynką mogłem uzyskać najwyżej raz w tygodniu, stosując nowe ostrze maszynki, a więc zazwyczaj i tak byłem po prostu nieogolony. Do tego skaleczenia na skórze nie wyglądały estetycznie. W efekcie golarka elektryczna Panasonic ES-LT6N w moim wypadku sprawdza się dużo lepiej, bo po raz pierwszy golę się regularnie, codziennie. Wyglądam lepiej i czuję się zdecydowanie lepiej, niż gdy korzystałem ze zwykłych maszynek do golenia, a gładkość golenia jest dla mnie całkowicie wystarczająca, żebym nawet nie myślał o powrocie do tradycyjnej maszynki.

DSC00604

Eksploatacja

Z golarki korzystam drugi tydzień, więc nie mogę zweryfikować długoterminowych zaleceń producenta. Ten mówi o konieczności wymienienia foli (ten element, który dotyka skóry, pod którym znajdują się ostrza) raz na rok, oraz o wymienia ostrzy raz na dwa lata. Zestaw ostrzy i foli kosztuje obecnie 32 Euro, czyli niecałe 150 zł.

Jeśli wziąć pod uwagę, że tradycyjne maszynki zmienia się często, a do golenia maszynką elektryczną nie jest potrzebna pianka do golenia, to koszty eksploatacji wypadają podobnie. Jeśli ktoś korzysta z maszynek do golenia z wyższej półki i często zmienia ostrza, maszynka elektryczna może nawet wyjść taniej w eksploatacji. Najlepiej samemu przeliczyć ile wydaje się na takie akcesoria, bo tutaj mogą być duże różnice, zależnie od konkretnego przypadku. Jeśli widzę jakiś potencjalny problem, to z dostępnością tych części – maszynkę kupimy w każdej drogerii, konkretne części do golarki elektrycznej już niekoniecznie.

DSC00609

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z tego eksperymentu, który zmienił na lepsze istotny aspekt codziennego rytuału. Ciesze się znacznie lepszym komfortem i chcę dotrzeć z tą informacją przede wszystkim do osób takich jak ja – dla których golenie zwykłą maszynką sprawia kłopot, którego nie mogli dotąd rozwiązać, skazując się na dokuczliwe podrażnienia i nieestetyczną skórę pokrytą skaleczeniami.

Osoby, które bez problemu codziennie golą się zwykłą maszynką i nie mają podrażnionej skóry, mogą co najwyżej zyskać szybsze i łatwiejsze golenie, na przykład w podróży, gdzie dostęp do łazienki, wody, a więc golenie z pianką, jest bardziej kłopotliwe. To też istotne, jeśli ktoś dużo jeździ służbowo i zawsze chce wyglądać schludnie. Jednak dla osób takich jak ja, golarka elektryczna Panasonic ES-LT6N to zupełnie nowa jakość każdego dnia. Przejście od planowania i unikania golenia, do zwykłej, codziennej czynności, która nie stanowi żadnych problemów. Cieszę się, że mogłem się o tym przekonać. Do zwykłej maszynki już nie wrócę.

Więcej o golarce Panasonic ES-LT6N na stronie producenta.