Są oficjalne wymagania sprzetowe GTA V i nowa, przesunięta data premiery

GTA to chyba jedyny tytuł, na który czekam tak bardzo i nie mogę się doczekać. To jedyna gra, która praktycznie nigdy mi się nie nudzi i gram w nią wielokrotnie dłużej, niż zajmuje ukończenie wątku fabularnego. Tak naprawdę to główna zabawa tkwi dla mnie właśnie w swobodnej jeździe po okolicy i znajdywaniu sobie zupełnie nowych zajęć, nie przewidzianych wprost przez twórców gry. Z tego powodu nie jestem zbyt szczęśliwy, że data premiery została przesunięta.

Nowa data to 24 marca. Cóż, półtora roku od czasu premiery na poprzedniej generacji konsol to sporo. Z drugiej strony, Rockstar Games dbają o szczegóły swoich produkcji na poziomie OCD, co zwykle oczekiwanie rekompensuje. Dość mam również gier, wypuszczanych jako publiczna i płatna beta. Far Cry 4 ukończyłem zanim gra stała się w pełni płynna, dzięki patchom jakie dostała. Dlatego jeśli coś mogłoby mnie rozczarować jeszcze bardziej, niż późniejsza premiera, to wypuszczenie niekompletnego, niedopracowanego produktu. Zaciskam więc zęby i czekam, a wiem, że jest na co. To prawdopodobnie będzie nie tylko gra roku, ale gra najbliższych 2 lub 3 lat dla mnie. Premiera 2 dni po moich urodzinach, więc nie będzie wymówek, tylko do sklepu i przed komputer.

pctree_full

Dobrą wiadomością są natomiast wymagania sprzętowe. GTA IV było bardzo wymagające dla PC, można by rzec, zbyt wymagające. Spodziewałem się wymagań tupu minimum 4 GB RAM na karcie graficznej (jak nie 6 GB) i procesora 6 rdzeniowego, żeby uruchomić wszystko na ultra, o topowej karcie graficznej nie wspominając. Tym czasem wymagania są wręcz niskie, jak na grę z otwartym światem i dużą ilością szczegółów. Albo tak bardzo przyłożyli się do optymalizacji na PC, albo nowe konsole, tzw. next geny, są faktycznie znacznie słabsze w stosunku do PC, niż poprzednia generacja w swoim czasie. Może graficznie GTA nie ustanawia nowych standardów, ale nie daje też powodów do narzekań. Tak czy siak to oczywiście dobra wiadomość i nie spodziewam się żadnych problemów z wydajnością. Kto wie, może skuszę się nawet na eksperyment z konfiguracją składającą się z trzech ekranów? Gra ma ją oficjalnie wspierać.

Bardzo dobre wiadomości to również GTA Online wspierające do 30 graczy jednocześnie i nowy edytor umożliwiający nagrywanie i edytowanie materiałów z gry. GTA obfituje w momenty warte uwiecznienia i pokazania znajomym, nie mówiąc o tym, że ludzie odtwarzają trailery rożnych istniejących filmów, korzystając z planu jakim jest świat GTA.

pchighway_full

Oto oficjalne wymagania sprzętowe:

Minimum specifications:
OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2* (*NVIDIA video card recommended if running Vista OS)
Processor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz
Memory: 4GB
Video Card: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
HDD Space: 65GB
DVD Drive

Recommended specifications:
OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
Processor: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
Memory: 8GB
Video Card: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
HDD Space: 65GB
DVD Drive

Więcej informacji na stronie Rockstar Games.

PS. Zrzuty ekranu w rozdzielczości 4K :)