10 nietypowych kanałów na YouTube, które śledzę

YouTube to takiej dziwne miejsce w sieci, że można znaleźć na nim filmy na najdziwniejszy temat. Obok wielkich youtubowych gwiazd z milionami stałych widzów, są również kanały znacznie bardziej niszowe, poruszające zupełnie nietypową tematykę, których celem samym w sobie nie jest zdobywanie jak największej popularności. Jeśli któryś z tych kanałów staje się bardziej popularny, to jest to pochodna pasji i przypadku raczej, niż ukierunkowanego na sukces działania. Co nie znaczy, że nie warto się z nimi zapoznać.

apetor

Zrzut ekranu (14)

Kanał prowadzony przez 50 letniego Norwega, który na co dzień pracuje w fabryce farb, a jego pasją jest kompanie się w przeręblach i jazda na łyżwach z piłą łańcuchową w ręku, popijając dla rozgrzewki norweską wódkę. Być może ten opis nie brzmi zbyt zachęcająco, natomiast kanał cechuje duża dawka abstrakcji, dystansu do siebie i otaczającego świata. Jest przeciwwagą, dla kanałów prowadzonych przez internetowych celebrytów, gdzie wszystko jest zaplanowane, piękne, jak w reklamach. Nie jest to może kanał, na który będziesz zaglądać codziennie, czy co tydzień, ale czasem mocna dawka abstrakcji pozwala złapać dystans do wielu kwestii.

crysknife007

Zrzut ekranu (15)

To miejsce dedykowane jednemu tylko celowi – gromadzeniu dźwięków otoczenia i tła, tzw. ambient noise, często zapętlonych na 6 lub 12 godzin bez przerwy. Znajdziesz tu odgłosy apartamentu Deckarda z Blade Runnera (Łowcy Androidów), odgłosy z filmów Star Wars, np. odgłos kroczącego AT-AT, czy odgłosy silników poszczególnych statków, odgłosy statku Nabuchodonozor z Matriksa, czy sygnał detektora ruchu z Aliena. Odgłosy mogą się przydać do budowania klimatu podczas sesji RPG, jako podkład do filmu, do relaksacji, czy do jeszcze dziwniejszych projektów.

Mehdi Sadaghdar

Zrzut ekranu (16)

Przygody szalonego elektryka, który realizując najdziwniejsze pomysły napotyka rozmaite (umyślnie prowokowane) trudności i wypadki. Dając co chwila porazić się prądem, w zwykle dość zabawny sposób uczy na temat budowania układów elektrycznych, ich funkcji, sposobów modyfikacji, przede wszystkim kładąc nacisk na to, czego nie należy robić w domu. Chyba najistotniejszą częścią tego kanału, jest dystans jaki ma do samego siebie jego autor. Chociaż nie wszystkie sketch’e są równie udane, nie raz można się uśmiechnąć i przy okazji czegoś nauczyć.

Headquake137

Zrzut ekranu (17)

Kanał modelarza, który od absolutnych podstaw buduje zdalnie sterowane modele samochodów, najczęściej wykonując karoserię z drewna, tak aby wyglądały jak prawdziwe, a następnie nagrywa ich przejazdy w terenie stosując takie ujęcia kamery, że momentami można nie zorientować się, że oglądamy model, a nie prawdziwy samochód. Talent modelarski z absolutnie najwyższej półki i ogromna pasja. Wśród wielu filmów z samej jazdy można znaleźć również takie, w których pokazany jest proces budowy i malowania. Warto zobaczyć nawet jeżeli modelarstwo nie jest Twoim hobby.

Tom Francis

Zrzut ekranu (18)

Jest to prywatny kanał, jak sama nazwa wskazuje, Toma Francisa. Wcześniej był on jednym z redaktorów PC Gamera. Zrezygnował z pracy w redakcji, aby zrobić własną grę – Gunpoint, która okazała się wystarczającym sukcesem, aby zapewnić mu kilka spokojnych lat pracy nad innymi tytułami. Człowiek o dużej charyzmie, olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu oraz głosie, którego można słuchać z przyjemnością. Bardzo ciekawie opowiada o swoich projektach, publikuje swoje rozgrywki w rozmaite gry, wcześniej Spelunky, później Far Cry 4, ostatnio publikuje tutoriale dla całkowicie początkujących, które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej gry. W zasadzie jaki temat by nie podejmował, oglądam go z przyjemnością.

Ella’s Archives

Zrzut ekranu (19)

Archiwalne nagrania pochodzenia głównie USA, sięgające lat trzydziestych, podejmujące głównie tematykę technologii i transportu. Chcesz zobaczyć jak zaprojektowane pierwsze niezależne zawieszenie do samochodu osobowego, zrozumieć jak działa skrzynie biegów, interesujesz się lotnictwem? Tutaj znajdziesz dziesiątki filmów, które pochłoną Cię bez reszty. Materiały przygotowane bardzo starannie, o walorach edukacyjnych, których próżno dziś szukać w telewizji, nawet na Discovery Channel. Edukacyjne nagrania w swojej najlepszej formie.

TERENWIZJA

Zrzut ekranu (21)

Polski kanał zajmujący się tematyka off-roadu, zahaczający o inną tematykę, taką jak wyścigi zezłomowanymi samochodami, czy przejazd samochodami rodem z PRL przez całą Europę. To co odróżnia ten kanał od wielu innych miejsc w sieci, to entuzjazm głównych uczestników wydarzeń, nie unikanie pokazywania rozmaitych przeciwności losu, wpływ głównego realizatora i montażysty Adama, oraz Edyta, która zainteresowała się motoryzacją i bierze udział w rozmaitych eskapadach. Postać Edyty jest wyjątkowa, ponieważ charakteryzuje się niespotykaną dzisiaj w świecie mediów naturalnością i szczerością w sposobie bycia. To nie wykreowana prezenterka, lecz młoda pasjonatka off-roadu.

wranglerstar

Zrzut ekranu (22)

Autor tego kanału, mieszkający w USA, postanowił wyprowadzić się z miasta i zaczął prowadzić własne gospodarstwo w górach. Dokumentuje swoje prace gospodarcze i umieszcza w sieci. Szczególnie dużo czasu poświęca ścinaniu i obróbce drewna, często metodami klasycznymi, czyli np. siekierą, renowacji starych, klasycznych narzędzi, oprawianiu trzonków, ale prawie każda praca w gospodarstwie znajduje tu swoje miejsce. Jeżeli kogoś interesuje tego rodzaju tematyka i nie boi się życia poza miastem, jest to jeden z najciekawszych kanałów tego typu.

Numberphile

Zrzut ekranu (23)

Coś dla miłośników matematyki i ciekawostek z nią związanych. Nie trzeba być wybitnym matematykiem, a matematyka nie musiała być ulubionym przedmiotem w szkole, aby docenić jej piękno. Chcesz poznać strategię wygrywającą w „Kamień, papier, nożyce”? A może chcesz poznać sumę wszystkich liczb, aż do nieskończoności? To również na tym kanale dowiedziałem się, że scenarzyści Simpsonów i Futuramy są matematykami i przemycają różne matematyczne elementy do swojego serialu, prezentując np. liczby taksówkowe. Gorąco polecam.

Brick Builder

Zrzut ekranu (24)

Jeśli lubisz LEGO, to jest kanał dla Ciebie. Znajdziesz na nim dziesiątki, jeśli nie setki filmów prezentujących proces budowy, jak i wygląd i funkcje gotowych modeli z najróżniejszych zestawów LEGO. Świetne miejsce, aby zorientować się jaki zestaw LEGO kupić dla syna lub córki, albo dla siebie samego, jak i nacieszyć oczy pięknem tworzenia od zera, do gotowego modelu. Dobre miejsce dla inspiracji własnych, spontanicznych budowli.

Źródło grafiki z nagłówka.