styczeń 2017

Dlaczego wybrałem system micro 4/3 i Panasonic G80 jako nowy aparat?

Wybór nowego aparatu to zawsze dość złożony proces. Na co wydać gromadzone oszczędności? Na które parametry zwrócić uwagę? Skąd mam wiedzieć jak właściwie będę wykorzystywał aparat? Ja decyzje podjąłem w ciągu kilku tygodni i chciałem podzielić się wnioskami, które przez ten czas udało mi się sformułować. Być może przyda się to osobie, która stoi przed podobnym jak ja wyborem.

Czytaj dalej…

10 mitów foto, którymi nie warto się kierować

Fotografia to złożona i obszerna dziedzina wiedzy. Aby sprawę utrudnić, wiele reguł i dogmatów pozmieniało się w czasie, wraz z rozwojem technologii, przejściem z fotografii analogowej na cyfrową, i wprowadzeniem nowych rodzajów matryc światłoczułych i hybrydowych układów autofokus. Nic wiec dziwnego, że wśród osób zainteresowanych fotografią krążą pewne uproszczenia. Część zdezaktualizowała się z czasem, część od początku była prawdą tylko częściowo i tylko w szczególnych sytuacjach. Postanowiłem zebrać 10 najpopularniejszych moim zdaniem mitów foto i się z nimi rozprawić. Mam nadzieję, że pomoże to w wyborze właściwego sprzętu, uleczy częściowo chorobę sprzętową i ułatwi robienie lepszych zdjęć.

Czytaj dalej…

Panasonic GH5 – wideo 4k 60p i 6K photo – premiera

Panasonic GH4 był jedynym recenzowanym przeze mnie aparatem, który otrzymał maksymalną liczbę punktów. Wprowadzenie nagrywania materiałów wideo 4K bez zewnętrznego rejestratora było przełomowe i dawało ogromne możliwości. Mimo, że od czasu premiery minęło ponad 2,5 roku wciąż jest jednym z najchętniej wykorzystywanych aparatów do tworzenia nagrań wideo. Japoński producent właśnie zaprezentował jego następcę – Panasonic GH5, który przekracza kolejne granice, oferując rejestrowanie materiału 4K w 60 klatkach na sekundę oraz możliwość rejestrowania zdjęć 6K z prędkością 30 klatek na sekundę. Miałem już okazję trzymać GH5 w rekach i oto moje pierwsze wrażenia.

Czytaj dalej…